Jakie auto wybrać, by nie przepłacać za ubezpieczenie?

Różnice w ofertach od poszczególnych ubezpieczycieli generują konieczność wnikliwej analizy poszczególnych propozycji. Co wpływa na ich wysokość i na który model auta warto postawić, by nie obciążać domowego budżetu wysokimi składkami za OC? Po lekturze naszego poradnika podjęcie ostatecznej decyzji będzie z pewnością znacznie łatwiejsze!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – jak sprawdzić oferty od różnych ubezpieczycieli?

Zanim zakupiony pojazd stanie się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, należy opłacić składkę ubezpieczenia OC. Jest ono w naszym kraju obowiązkowe, a zaniechanie tego rodzaju działań prowadzi do dotkliwych kar finansowych. Rozważając podpisanie umowy z ubezpieczycielem, warto jednak porównać kilka ofert, które mogą diametralnie różnić się od siebie. Wpływa na to m.in. ocena ryzyka, czyli statystyczne prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku drogowego przez właściciela pojazdu, ale również i strategia rynkowa poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Realnym wsparciem dla kierowców będzie porównywarka oc/ac, za pośrednictwem której można poznać wysokość składek u poszczególnych ubezpieczycieli, wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie. Takie kalkulatory to współcześnie najskuteczniejszy, a zarazem najszybszy środek, pozwalający na wybór najkorzystniejszej oferty, spośród całego wachlarza różnorodnych możliwości.

Kompaktowe, miejskie auta a ubezpieczenie OC

Wysokość ubezpieczenia OC uwarunkowana jest kilkoma istotnymi czynnikami. To nie tyko wiek właściciela auta i jego doświadczenie za kierownicą, ale również:

  • typ ubezpieczenia samochodu i jego najważniejsze parametry, jak marka i model, pojemność i moc silnika, aktualny przebieg czy wartość pojazdu,
  • przeznaczenie samochodu,
  • wiek auta.

Jak się okazuje, to właśnie małe, kompaktowe lub miejskie samochody warto wybrać, by móc cieszyć się stosunkowo niską składką. Wśród nich na szczególną uwagę będzie zasługiwać np. Seat Ibiza, Opel Corsa, Citroen C1, a nawet Fiat Panda, który – pomimo wyłącznie podstawowego wyposażenia – gwarantuje wysoki komfort w trakcie jazdy. Takie pojazdy to doskonałe rozwiązanie dla osób, ceniących sobie swobodę poruszania się w miejskim ruchu, przy jednoczesnych niskich składach za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC dla sportowych samochodów

Ubezpieczenie OC w przypadku sportowych samochodów może stanowić spore obciążenie dla portfela, niezależnie od umiejętności i stażu za kierownicą ich właścicieli. Średnie stawki wahają się tutaj w granicach od 700 do nawet 1000 zł, co warto mieć na uwadze, decydując się na zakup auta o sportowym zacięciu. Ostateczna cena ubezpieczenia zwiększy się również znacząco w przypadku, gdy kierowca ma już na koncie wypadki czy kolizje drogowe. Takie ryzyko to kluczowa informacja dla ubezpieczyciela, mogącego zwiększyć wymiar obowiązkowej składki. Dlatego też warto przeanalizować dokładnie tego rodzaju zakup, by sprostać nie tylko mocy silnika samochodu, ale również dodatkowym opłatom, związanym z jego posiadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *